Jak robić dobre zdjęcia smartfonem? Poradnik dla amatora.

Dawno, dawno temu, kiedy jeszcze pracowałem u jednego z operatorów sieci komórkowej, usłyszałem od klienta zdanie "najlepszy aparat to ten, który masz cały czas przy sobie". Wtedy też zrozumiałem, że człowiek ten ma rację, bowiem na nic mi możliwości świetnego sprzętu, jeśli akurat wędruję sobie po mieście i w tym momencie dzieje się coś ciekawego, a mój aparat został w domu. Dlatego też postanowiłem rozwijać swoje umiejętności fotografowania mobilnego. Dziś chciałbym zaprezentować Wam kilka porad, dzięki którym Wasze smartfonowe fotki będą jeszcze lepsze. Rady kieruję do osób, które dopiero zaczynają zabawę z fotografią (nie tylko mobilną), gdyż dla bardziej zaawansowanych fotoamatorów mogą być po prostu już zbyt oczywiste ;)

 1. Trzymaj horyzont prosto. Często na portalach społecznościowych oglądam zdjęcia, gdzie wszystko, co na nich się znajduje jest niewypoziomowane. To duży błąd (o ile nie jest to celowy zabieg artystyczny ;)). Warto dbać o to, by horyzont był poziomo. Większość smartfonów posiada nawet opcję poziomicy w ustawieniach aparatu - można z niej skorzystać, jeśli samemu nie potrafimy wypoziomować aparatu.
 2. Nie rób zdjęć pod słońce. Odpowiednio duża matryca z dużą "dynamiką" spokojnie sobie poradzi przy ujęciach pod słońce - niestety w telefonie już nie jest tak kolorowo. Zdjęcia wyjdą szarobure, pozbawione kolorów, a niebo najczęściej będzie białą plamą. Smartfonem warto fotografować w ten sposób, co dawniej aparatem na kliszę - unikać naświetlania pod słońce.
 3. Korzystaj z trybu seryjnego. Niektóre aparaty w komórkach mają opcję trybu seryjnego, który działa w ten sposób, że rejestruje ujęcia dopóki nie zdejmiesz palca z "przycisku" zwolnienia migawki. Tryb seryjny pozwoli często zarejestrować przynajmniej jedno nieporuszone i ostre ujęcie w przypadku fotografowania dynamicznej akcji, lub podczas robienia zdjęć w niesprzyjających, ciemnych warunkach świetlnych.
 4. Zapoznaj się z programami do edycji. To nic złego, by podbić lekko kontrast, czy kolory w programie graficznym, prosto w telefonie. Większość moich zdjęć na instagramie jest edytowana za pomocą bezpłatnych Zdjęć Google. Czasami korzystam też z aplikacji Snapseed. Mobilna edycja ma tą ważną cechę, że jest naprawdę prosta. Ładowanie zdjęcia, kilka suwaków, zapisanie - przepis na upiększoną fotografię gotowy!
 5. Nie rób portretów z bliska. Obiektywy w smartfonach to obiektywy szerokokątne, a oznacza to, że obiekt postawiony blisko przed nimi zostaje nienaturalnie "powiększony" w stosunku do reszty obrazu. Dlatego też nie warto robić portretów telefonowym aparatem, bo osoba portretowana może się za to zdjęcie obrazić ;)
 6. Rób sporo zdjęć. Ponieważ dzisiejsze karty pamięci są potężnym magazynem na dane, nie powinniśmy obawiać się robienia dużej ilości ujęć. Lepiej zrobić pięćdziesiąt  ujęć i wybrać jedno dobre, niż zrobić kilka i później nie być zadowolonym z wykonanych kadrów. Nie ogranicza nas już klisza, więc można pozwolić sobie na eksperymentowanie i rozbudowywanie swojej mobilnej kolekcji, gdyż praktyka czyni mistrza!
 7. Poznaj wszystkie funkcje Twojego aparatu. Często w aplikacji aparatu mamy poukrywane dodatkowe tryby fotografowania, jak HDR (ten tryb pomaga czasem zrobić "w miarę udane" zdjęcie pod słońce, ale najczęściej służy do tego, by zdjęcia krajobrazowe były bardziej kolorowe, kontrastowe), panorama, zdjęcia nocne czy timelaps'y. Koniecznie trzeba odkryć i przetestować każdą z tych funkcji, bo mogą dać ciekawe efekty, albo pobudzić kreatywność przy poszukiwaniu nowych ujęć. 
 8. Zapomnij o "lampie błyskowej". Ta mała dioda naprawdę nie poprawi zdjęć nocnych, a może służyć (z powodzeniem) jako latarka. Jeśli naprawdę chcesz, by zdjęcia w kiepskich warunkach oświetleniowych wyglądały lepiej, to...
 9. Skorzystaj ze statywu. Małe, mobilne statywy, które zostały stworzone specjalnie dla smartfonów, naprawdę świetnie się sprawdzają przy wykonywaniu nocnych ujęć. Są też niezastąpione przy krajobrazowych timelaps'ach. Swój statyw do smartfona kupiłem za równowartość ok 15zł, Zdecydowanie polecam zainwestować tą kwotę, by poprawić ujęcia wymagające dłuższego czasu naświetlania.
 10. Sprzęt jest ważny
  ... Niestety, smartfonem z podstawowym aparatem nie uda nam się zarejestrować ostrego, dobrego ujęcia. Dlatego warto poczytać przed zakupem opinie i recenzje innych osób, które przed nami miały okazję przetestować wymarzony smartfon.
 11. ...ale ważniejsze są przygody! Jeśli miałbym wydać 2000 zł na nowszy smartfon, albo tą samą kwotę na wycieczkę w jakąś ciekawą część świata, to zdecydowanie wybrałbym tą drugą opcję! Lepiej zaprezentować odrobinę gorsze jakościowo (ale poprawne technicznie) zdjęcie z pięknej plaży albo ze wspaniałych gór, niż kupić supersprzęt i... siedzieć z nim w domu.
Z czasem samemu poznamy, które ujęcia podobają się nam szczególnie - i dzięki temu określimy swój styl mobilnej fotografii. W mojej opinii najważniejsza jest praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka - ćwicząc ciągle doskonalimy swój fotograficzny warsztat.

Zapraszam do przeglądnięcia wszystkich zdjęć prezentowanych na moim blogu wykonanych [smartfonem] !
Komentarze

 1. Punkt 9 - o statywie: Ewentualnie jeśli jest się posiadaczem większego, standardowego statywu to można dokupić uchwyt do mocowania smartfona - ja wydałem jakieś 15 zł razem z dostawą i chociaż zbytnio nie używam tak wolę nosić w torbie z aparatem na czarną godzinę. Uchwyt mocuje się normalnie do stopki statywowej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Przydadzą mi się te porady na zbliżającą się majówkę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mój złom niestety nie robi za dobrych zdjęć - wszystkie są prześwietlone :(

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty