Jak zdobyć za darmo więcej obserwujących (followersów) i lajków na instagramie?

Całkiem niedawno postanowiłem wrócić do instagramowania. Od kilku miesięcy udało mi się zwiększyć zasięgi i rozpoznawalność moich zdjęć, oraz pozyskać kilku nowych znajomych ze świata :) Mój profil tomaszbelza ma teraz zdecydowanie większą popularność, niż mój blog ( nie wiem, czy powinienem się tym cieszyć :P )! Dlatego też chcę podzielić się z Wami małym, poradnikiem, jak rozwijać swoje konto na Instagramie, uzyskać więcej aktywnych followersów i korzystać z możliwości, jakie daje ten wyjątkowy program!

 • publikuj często, ale nie spamuj! Proste i skuteczne zwiększenie zasięgu to regularność w dodawaniu wpisów. Jeden wpis codziennie, albo co drugi dzień z pewnością będzie doceniony. Z drugiej strony bardzo często rezygnuję z obserwowania kont osób, które wrzucają po kilka zdjęć dziennie, w dodatku zupełnie nieciekawych. Nie ukrywam, z tym mam największy problem, gdyż zdjęcia pojawiają się na moim profilu niezbyt często.
 • określ swoją tematykę. Na początku przygody z Instagramem wrzucałem zróżnicowane fotografie, ale aktualnie pokazuję tam tylko zdjęcia związane z podróżami i pięknymi krajobrazami. Profilowanie własnego konta sprawi, że osoby obserwujące będą wiedzieć czego mogą się spodziewać, a przez to będą z radością reagować na Twoje nowe wpisy!
 • korzystaj z hasztagów i dodawaj lokalizację. Podobno najlepiej działa dodanie minimum 11 hasztagów i dobrze zamknąć się w max. 25. Trzeba też pamiętać, by oznaczać zdjęcia tagami związanymi z tym, co dany wpis prezentuje, oraz kierować je do określonych odbiorców. Lokalizacja z kolei sprawi, że ludzie z określonych miejsc dużo częściej będą komentować i lajkować rzeczy, które kojarzą z danym, lubianym przez nich miejscem! Z kolei jeśli zaczniesz korzystać z tagów typu "follow4follow" (czyli zachęcającymi do polubienia Twojego konta w zamian za polubienie zwrotne), możesz liczyć się ze sporym napływem osób, które nie będą zbyt aktywne w przyszłości (tzw. "ghost followersi"). 
 • followuj, lajkuj i komentuj innych instagramerów! To bardzo, bardzo ważne! Zaangażowanie w nawiązywanie relacji z ludźmi z całego świata przynosi spektakularne wręcz efekty! Oprócz rozbudowania instagramowego proflilu możesz bowiem zyskać kilku nowych, ciekawych przyjaciół :)
 • dbaj o wysoką jakość tego, co publikujesz. Jeśli będziesz się bardzo, bardzo starać, ale Twoje wpisy na Instagramie nie będą przedstawiać nic konkretnego, a w dodatku będą wyglądać jakby wcale nie miały tam się znaleźć, to ciężko będzie o zwiększenie chętnych do odbioru Twojego konta!
 • odpowiadaj na pytania, komentarze i prywatne wiadomości. Zaangażowanie się w rozmowę jest konieczne, by nawiązać nowe, trwałe relacje. Każdy czuje się doceniony, gdy zobaczy, że zauważasz jego obecność pod Twoimi zdjęciami/filmami. 
 • od czasu do czasu sprzątaj na profilu. Warto wyrzucić stare wpisy, które nijak nie mają się do tego, czym obecnie się zajmujesz. Usunięcie paru nieaktywnych użytkowników również nie zaszkodzi.
 • bierz udział w konkursach. Kiedy tylko masz możliwość, staraj się wrzucać fotki do konkursów, w których nagrodą jest wyróżnienie na jednym z dużych instagramowych profilów. Nie trzeba wcale być mistrzem fotografii, by otrzymać ciekawe wyróżnienie, a w związku z tym zwiększyć swoją rozpoznawalność w sieci.
 • korzystaj z nowości. Relacje, wideo na żywo, śmieszne portrety - może to nie wszystkie z nich są ambitnymi projektami, ale... skutecznie pomagają dotrzeć do nowych, przyszłych obserwujących! A kiedy daną relację połączy się z wartościową treścią, to można zaliczyć to do pierwszych kroków na drodze do zostania medialnym dziennikarzem, bądź celebrytą! ;)
Chciałbym zauważyć, że rozbudowa konta i dbanie o jego dobry stan to nie tylko dobra zabawa, ale też konkretna praca do wykonania. Jeśli z jakiś powodów zależy Ci na tysiącach obserwujących, musisz poświęcić przynajmniej godzinę dziennie (i to wcale nie jest dużo!) na praktykowanie wyżej wymienionych porad. Najwięcej czasu zabiera lajkowanie i komentowanie postów innych osób, oraz odpowiadanie na prywatne wiadomości. Najmniej przyjemne z kolei jest regularne sprzątanie profilu. Napisałem też o tym, że poradnik dotyczy rozbudowy konta za darmo - i tak jest w rzeczywistości, ponieważ każdą z tych porad można zrealizować bez dodatkowych kosztów. Polecam jednak zainwestować kilka złotych (ja wydałem bodaj 12,99zł) na dobrą aplikację analizującą konto (nie będę polecał konkretnej, bo jest ich sporo i mają bardzo zbliżone funkcjonalności - a darmowej reklamy nikomu nie będę robił ;) ). Z taką apką zdecydowanie łatwiej zarządzać rozbudowanym kontem!

Zachęcam do podzielenia się w komentarzach Waszymi radami, które warto zastosować przy dbaniu o profil na Intagramie.

Polecam też zapoznać się z książką Jacka Boneckiego "Jak fotografować smartfonem", lub z moim krótkim wpisem na blogu "Jak robić dobre zdjęcia smartfonem? Poradnik dla amatora." - obie pozycje pomogą uzyskać lepszą jakość zdjęć, które później będziecie mogli wykorzystać podczas instagramowej przygody! :)

Komentarze

 1. Warto wybić się na tej stronie na IG : http://insta-follow.eu/2148 polecam bo zdobyłam dzięki temu mase obserwujących :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak naprawdę, nie ma nic trudnego w zdobyciu followersów. Trzeba tylko systematycznie do tego podchodzić + jest sporo aplikacji pozwalających zautomatyzować działania w przeglądarce za darmo.

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajny wpis ;)
  Zachęcam też do odwiedzenia mojego bloga, pokazujemy jak zdobywać nowych prawdziwych obserwujacych - https://crazyfejm.pl/blog

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty